نگاهی به نظام آموزشی ترکیه

نگاهی به نظام آموزشی ترکیه

نگاهی به نظام آموزشی ترکیه

1398-02-21

اگر به دنبال تحصیل فرزند خود در ترکیه هستید باید بدانید که در ترکیه تحصیل از 6 سالگی شروع می شود. مدارس ترکیه به دو نوع خصوصی و دولتی تقسیم می شوند که تحصیل رایگان تنها در مدارس دولتی ترکیه امکان پذیر است  و مدارس خصوصی به توجه به مقطع تحصیلی و تمکانات مدرسه شهریه متفاوتی دریافت می کنند. 

زبان تدریس در مدارس ترکیه در یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا اسپانیایی است که در بعضی از مدارس خصوصی هر دو زبان هم زمان تدریس می شود. 

مقطع ابتدایی در مدارس ترکیه 5 سال است و دانش آموزان بعد از آن وارد مقطع راهنمایی می شوند که 3 سال طول می کشد و بعد وارد دبیرستان می شوند که 4 ساله است و در برخی از دبیرستان ها 5 سال طول می کشد و 1 سال آن صرف آموزش زبان های خارجی می شود و در پایان امتحان جامع برگزار می شود و دانش آموزان در صورت قبولی می توانند وارد دانشگاه بشوند. 

در ترکیه نمرات دانش آموزان در امتحان جامع در انتخاب رشته تحصیلی آن ها در دانشگاه تاثیرگذار استبه این و دانش آموزانی که در دروس ترکی استامبولی و ریاضی نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های آموزش، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی ، روابط بین الملل و حقوق در دانشگاه ها ادامه تحصیل بدهند.

آن دسته از دانش آموزانی که در دروس علوم نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های کامپیوتر، پزشکی، مهندسی و… ادامه تحصیل در ترکیه در دانشگاه های این کشور داشته باشند و دانش آموزانی که در علوم انسانی نمره بالاتری کسب کنند احتمال قبولی آنها در رشته های تاریخ، جغرافی و آموزش بیشتر است.

نگاهی به تحصیلات دانشگاهی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه از اعتبار بین المللی برخوردار هستند و زبان تدریس در دانشگاه های این کشور انگلیسی، فرانسوی، ترکی و آلمانی است که البته با توجه به رشته تحصیلی ونوع دانشگاه متغیر است. 

دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی ارائه می شود و کلاس ها در 3 ترم پاییز، بهار و تابستان برگزار می شود که ترم پاییز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه، ترم بهار از ماه فوریه تا ماه ژوئن و ترم تابستان از ماه جولای تا آگوست ادامه دارد.

یکی از شروط اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل در ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه است که برای هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود و شرایط سنی ندارد و داوطلبان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند. زبان تدریس در بیشتر دانشگاه های ترکیه، ترکی استامبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استامبولی ندارند دوره های رایگان یادگیری زبان برگزار می شود.

مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه معمولاً 4 سال به طول می انجامد اما در بعضی از رشته ها مانند تحصیل پزشکی در ترکیه حدود 6 سال زمان می برد، در مقطع فوق لیسانس حدود 2 سال و مقطع دکترا حدود 4 سال به طول می انجامد.

نگاهی به برترین دانشگاه‌های ترکیه

•    دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)

•    دانشگاه آیدین ترکیه (İstanbul Aydın University)

•    دانشگاه مارمارا ترکیه (Marmara University)

•    دانشگاه بیلکنت ترکیه (Bilkent University)

•    دانشگاه کوچ ترکیه (Koç University)

•    دانشگاه سابانجی ترکیه (Sabancı University)

•    دانشگاه فنی خاورمیانه (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)

•    دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi)

•    دانشگاه فنی استانبول (Teknik Üniversite)

•    دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

•    دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)

•    دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi)

•    دانشگاه بیکنت  (Beykent Üniversitesi)

توجه داشته باشید جهت اطلاع از شرایط اخذ اقامت تحصیلی ترکیه موسسه مهاجرتی مهاجر 7 با تیمی متخصص شما را در زمینه امور مهاجرت و اخذ اقامت تحصیلی ترکیه یاری می کند.برای کسب اطلاعات تکمیلی می توانید با شماره تلفن 88533155 تماس و جهت اخذ اقامت تحصیلی ترکیه مشاوره رایگان بگیرید.

              

مطالب مرتبط

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

1398-02-21
تحصیل در ترکیه مورد توجه بسیاری از افراد است، چرا که می توان در ترکیه به فرصت های تحصیلی قابل قبولی دست یافت.
ادامه مطلب
نگاهی به تحصیلات تکمیلی در ترکیه

نگاهی به تحصیلات تکمیلی در ترکیه

1398-02-21
تمامی دانشگاه های ترکیه می توانند با گرفتن مجوز از وزارت علوم و تاییدیه اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی کنند.
ادامه مطلب
نگاهی به قوانین اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

نگاهی به قوانین اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

1398-02-21
اگر قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید باید بدانید که دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، نیاز به ویزا دارند.
ادامه مطلب